Táp reset

Már a címből sejthető miről is fog szólni ez az írás. Téma a tápok "reset" -elése.
Mit is jelent ez? Ez egy saját elnevezés arra az esetre mikor már mindent kipróbáltunk az akváriumon de mégsem lesz kerek a tápozás. De mi az hogy kerek :sikerült eltalálni a megfelelő egyensúlyt az akváriumban és minden mese szép és alga mentes vagy kevés alig látható alga van az akváriumban. Sajnos minden víz alatti kertész élete során eljön az pont mikor bármit tesz egyszerűen nem működnek a növények. Hiába követjük a gyár ajánlást, még sem szép az akvárium. Ha már itt tartunk hogy nagy a baj érdemes sőt elengedhetetlen a víz tesztek használata. Nem mondom hogy nem lehet nélküle víz alatt kertészkedni annak is meg van a módja de az nagy tapasztalatot és odafigyelést igényel, mert a növények beszélnek hozzánk. Erről majd a következő írásban! Mivel én a AQUA LINE Tf tápjait használom ezért alapvetően ezekkel a tápokkal kapcsolatban alkalmazható ez a módszer, de általánosságban más tápozási rendszerekre is átültethető.

Vágjunk bele!
Kell vas teszt és egy no3 teszt. Ajánlom a  SERA tesztjeit nem drágák és elég pontosak. Èn ezeket használom. Ha van tds mérönk az is adhat olyan infót hogy valami nem jó a tápozásunkkal. Pèldàul nálam lágy víz van, 180 tds a csere vizem. Az aksiban 230-nál sosem megy feljebb. A tds csak tiszta vízben adhat pontos infót a keménységre, vagyis keménységet nem mér. A vezetőképességet méri ebből következtethetünk a keménységre! Az akváriumban már nem használható keménység mérésre mert a víz vezetőképességét sok dolog pl tápok is emelik,de egy okos kertész tudja azt hogyan is használja másra tds mérőt. Mivel a növénytápok nagyon sok olyan elemet tartalmaznak amik növeli a vezető képességet, könnyen ellenőrizhetjük túltápozás áll e fent az akváriumban. Ahogy korábban írtam nálam 180 tds a cserevíz és az akiban soha nem megy 230 fölé. Például volt nálam 300-350 is ekkor már minden tünet fenn állt ami a túltápozásra jellemző. Ezekről Zsotyi blogjában olvashatunk bővebben, remélem nem haragszik meg hogy belinkeltem az írását mivel segítő szándék vezérel gondolom elnézi nekem! Nem akarom újra leírni ugyan azt, én is az ö írásaiból is tanultam. 
De jó esetben nem jutunk el az extrém tünetekig. Viszont stagnálnak nem nőnek a növények pl vas hiányos tünetei vannak de vas teszt 0,2 mutat akkor hát mi lehet a gond? Egy másik elem kiugróan magas és ez gátolja a többi elem felvételét!  Vagy no3 po4 aránya van elcsúszva az ideális 10:1 ről. Ki kell emeljem nálam a po4 sosem több 0,2 nél!
Ki kell térjek arra az esetre is  ha nincs otthon semmilyen teszt hogyan tápozunk vissza.* (mivel ez utólag került bele az írás alján olvasható) 

Megemlíteném a számomra ideális szinteket vas 0,1 max0,2 vízcsere előtt erős rózsaszín sera tesztel.. 


"Amikor a vas túlbillen , arányaiban sok lesz gátolja más anyagok felvételét, ezáltal az övé is csökken, arányosan. Egyre több lesz, önmagát gerjeszti,.És a vashiány a zöldben a sápadt színt eredményez .. ezáltal még több vasat kezdenek adagolni

és ilyenkor jön az hogy szar a táp meg minden"


 












 no3 10- 15 ppm! víz csere előtt sem több 20 nál.





 








 

Po4 értéke az ideális 1 tizede a nitrátnak ,de tőlem okosabbaktól tanultak alapján: Ha már színes a teszt akkor már nem lehet po4 hiány, mert a po4-ot jól raktározzák a növények. Így ha mérhető a szintje a vízben felesleg van. Nem kell többet adagolnunk ez lehet több de nem mehet  no3 érték tizede fölé. A fent irt 10:1 arány miatt ! De vigyázat az nálam működik a a 0,2 po4 szint egy jól beállt akváriumban, de ne kövessetek! Maradjatok a jól bevállt 10:1 aránynál















talán szokatlan lehet sokak számára po4 szint én ezt tanultam ez a jó. Mivel működik nem gondolkodom azon helyes e. Érdekesség képpen megemlíteném a Német  felénk főleg mostanában nagyon népszerű tápot az Aqua-rebell-t. Ami az én fent leírt értékeimhez hasonló szinteket javasol a növényes akváriumokban. Leszögezem nem kérték ki a véleményem :)











Most jön lényeg!  Resetről szól a blog. Vagyis hogyan állítsuk vissza az ideális értékekre! Ha egy elem nagyon magas vagy nagyon alacsony a többihez képest,
elkezdhetünk variálni a tápokkal. Egyes elemeket magában adagolni így vissza állítani az egyensúlyt. 
Makro elemek esetében ez nem túl nehéz mert csak 3 elemről beszélünk. no3, po4, k.
Külön ki emelném sosem mértem káliumot, de ha módszerem követitek akkor elég csak egyet mérni a 3-ból.
Mikro elemek már nehezebb téma nem mérhető minden elem külön túl sok van belőlük és felesleges is. Mikro elemek szintjét vas teszthez igazíthatjuk. Pl vas 0,1 de  tds túl magas akkor biztosan baj van.
Számomra legegyszerűbb megoldás a vízcsere: 50 % csere és 2 nap múlva újra 50 % így negyedére csökken miden táp szintje az akváriumban.

Ha a no3 10mgl volt de nagyon magas volt a po4 pl 10mgl  akkor a vízcserék után mind két érték 2,5 re esik vissza. Az arányok egyszerűen vissza állnak ha vissza tápozunk tf makróval ami 10:1 arányú! ha pl annyi makrót adunk hogy 10 el emelkedjen a no3 az ehhez tartozó po4 érték 1 lesz és voalá ! az új arány 12,5 no3 és 3,5 po4 lesz ami már közelít az ideálishoz sokkal jobb a korábbi 10:10 hez.. ehhez igazodik a kálium is.  annyi a dolgunk mérjük az no3 ot és úgy adagoljuk a makrót hogy az 10 legyen. Ezt hívom én vissza tápozásank. de le kell szögeznem sosem láttam még 10.10 es arányú no3 po4 ot
csak a példa kedvéért írtam 10:10 et hogy éhrtetőbb legyen az elmélet!

A mikró elemeket ha sera vas teszthez  0,1 mg/l-hez állítjuk vissza akkor a korábbi elv alapján a mikró elemek aránya is javulni fog. Ezt a technikát alkalmazzák a ei tápozásnál is. Ha kell mi is használhatjuk az arányok vissza állítására. Nem kell aggódnunk a tápok arányai miatt mert ezt Gábor Veréb megtette helyettünk!  A táp tökéletes arányokkal rendelkezik! Annyi a dolgunk vizet cserélünk  így szinte üres vizet rakva az akváriumba és vas tesztel a plantert no3 tesztel a makrót beállítani. 
Vissza állításon arra gondolok: hogy megmérjük az aksi vizét. Sok csere miatt már minden szintnek amit mérünk alacsonynak kell lennie. annyi a dolgunk a fent leírt ideális értékekre vissza tápozunk.  És minden arány javul. ezen elvet követve még pár hétig ajánlott a heti 50% vízcsere  és vissza tápozás. aztán lehet kevesebbet de az már akvárium függő meddig nem tolódnak el újra az arányok. pl soil talajok hónapokig nyomják vissza a korábbi magas szinteket de a heti vízcserékkel  nem lesz jelentős puffer hatása a soilnak sem... Extrém esetben rosszul elhelyezett gyökér táp vagy rosszul fedett táptalaj okozhat zavart!  Arra ez a reset nem megoldás...!

Vagyis  táp reset nem más mint 2x 50% vízcsere és pár hétig 50 % csere még. Nem kell aggódni nem lesznek a reset ideje alatt hiánytünetesek a növények.
Van annyi tartalékuk 1 hétig még high techben sem veszik nagyon észre. Garantálom a reset után igaz nem másnap de egyes gyorsan növő növények akár már egy hét alatt is szép új hajtásokat nyomnak majd. A lassabbak értelemszerűen lassabban reagálnak majd. Ha torzultak a csúcs hajtások több idő kell! De bízzunk a tápban az arányok a szintek jók a vízben most már csak türelmesnek kell lennünk. Adjunk időt a növényeknek hogy pozitívan reagáljanak a reset-re,  talán ez a legnehezebb!!!  várni :)
Nem nagy trükk amit leírtam  lehet sokan alkalmazzák is de sokaknak segítség lehet a jövőben ez a blog. 

Magam részéről igyekszem tartani  a 6 naponta nem írtam el 6 naponta 40-50% cserét és ezután vissza tápozást.
Jogos a kérdés ! Ez nem ei tápozás? Természetesen nem az mert nem tolunk extrém sok tápot a vízbe csak vissza tápozunk a minimum szintekre. Ezt azért érdemes mert noha szuper a táp minden akváriumban más a növények száma típusa van ahol van táptalaj egyebek így más arányban használják el az elemeket idővel eltolódhatnak az elemek arányai!

Köszönöm  annak aki végig olvasta első írásomat! 

*kiegészítés: 2017.02.09 
Nincs tesztünk.
Nem a világ vége. Nem mondom hogy nem lenne egyszerűbb vele, és pontosabban  magabiztosabban állíthatjuk be a szinteket. De leírom azt is mit tehetünk ha tesztek nélkül! Azt már tudjuk mi is "reset" lényege a vízben lévő tápok nullázása és vissza tápozás na de ha nem tudunk mérni honnan tudjuk mennyi kell fent ajánlott szintekhez. Nos én megmértem tf tápokat még régen és azóta is azt a mérés után tápozok vissza. 
Vagyis 10 liter vízbe raktam egy pumpa plantert.  0,1 mgl lesz vas
10 liter vízbe 2 pumpa makro: 10 mgl lesz az no3  a po4 1 körül alakul.
A receptem  a visszatápozásra: 10 literenként 1 planter+ 2 makro az ideális szintekre állítja be a tápunkat az akvárium vizében.  Ez számítás azért használható mert sok víz cserével  közel nullára visszük le  a tápokat a vízben.  Sajnos mivel tf et használok más gyártók tápjairól nem tudok biztosat mondani teszt nélkül..  de sok esetben meg van mi van pl profitoban. Azzal ki lehet számolni mennyi táp kell az ideális értékekhez vissza tápozáskor. privátban szívesen segítek ha valakinek ilyen gondja akad! Megtaláltok az  Akvarista fb csoportban!   






Megjegyzések

  1. Na végre :) Örülök, hogy belevágtál a blogolásba, és kívánom, hogy sok örömet lelj benne. Hol tudok feliratkozni? :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia igyekszem.majd írni ahogy időm engedi örülök hogy van aki örül neki!

      Törlés
  2. Ez az iras jokor jott;-)Koszonet erte Mester;-)

    VálaszTörlés
  3. Hasznos cikk. Rávilágít arra a problémára, hogy miért okozhat hosszútávon problémát a csak 1-2 "bevált" növénytáp használata...

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Vízlágyítás ahogy én csinálom!